Adobe Acrobat 9

Adobe Acrobat 9: práce s datovými schránkami

Aplikace Acrobat 9 nabízí mnoho funkcí, které vám pomohou při sdílení vašich nápadů, organizaci práce, zjednoduší vytváření formulářů a zlepší možnosti spolupráce s ostatními uživateli. Nabízí vám však také řadu nástrojů, které se hodí nebo jsou přímo vyžadovány pro práci s datovými schránkami.

Jak na datové schránky

Dle zákona 300/2008 Sb. je nyní každé právnické osobě zřízena datová schránka, do které mají její uživatelé dostávat veškerou úřední korespondenci. V roce 2010 budou uživatelé (jak právnické tak i fyzické osoby využívat datové schránky k doručování elektronických faktur (od 1. ledna) a následovně i jakýchkoli dokumentů (od 1. července) Jste na tyto změny dostatečně připraveni a víte, co vám může Acrobat pro práci s datovými schránkami nabídnout?

Elektronický úřední dokument

Komunikace v systému datových schránek probíhá pomocí datových zpráv. Datová zpráva má určeného původce i příjemce a některá další data, vše v rámci elektronické obálky. Obsahem této obálky je v analogii s tou klasickou dokument - většinou formátu PDF, který je opatřen časovým razítkem a digitálním podpisem. Stejně jako v klasické papírové komunikaci chceme zachovat podobu dokumentu a stvrzujeme jej podpisem, díky digitálnímu podpisu a časovému označení jakýmkoli neoprávněným úpravám zabráníme. Koneckonců i státní úřady jsou povinny ukládat např. odeslané dokumenty do elektronického formátu standardu PDF/A.

Jak podepsat elektronický dokument

Acrobat umožňuje jednoduchou cestu k podpisu vašich dokumentů. Volbu Podepsat naleznete hned na hlavním panelu. Pro použití podpisu v systému datových schránek předpokládáme, že již máte ověřený digitální podpis. Pokud takový podpis nemáte, je nutné si jej nejdřív obstarat přes některou z certifikačních autorit (např. Českou poštu). Po volbě Podepsat dokument již jen umístíte tažením myši podpis na vámi určené místo v dokumentu. Díky certifikovanému podpisu si poté může i uživatel běžného Adobe Readeru snadno ověřit, zdali podepsaný PDF dokument pochází opravdu od vás a zda nebyl od umístění podpisu upraven.

Více o PODEPISOVÁNÍ DOKUMENTŮ PDF NALEZNETE na stránkách Adobe

Ověřujeme elektronický podpis

Dokumenty PDF přenášené v systému datových schránek obdržíme velmi pravděpodobně jako přílohu datové zprávy. Takto přiložený dokument můžeme otevřít v prostředí Adobe Acrobat nebo Adobe Reader. Oba dva nástroje nám umožňují ověřit pravost podepsaného dokumentu. Pokud je dokument podepsaný, aplikace se po jeho otevření pokusí ověřit správnost tohoto podpisu u příslušné certifikační autority. V Acrobatu nebo Adobe Readeru sami nastavujeme, které certifikační autoritě důvěřujeme a které ne. A právě na základě této důvěry a automatického ověření podpisu se nám v aplikací zobrazí buď zelené označení, které nám říká, že je podpis v pořádku nebo žluté znamení vykřičníku, signalizující problém se zkoumaným podpisem nebo jeho ověřením.

Více o OVĚŘOVÁNÍ PODPISŮ A CERTIFIKAČNÍCH AUTORITÁCH NALEZNETE na stránkách Adobe

 

Co dalšího vám může nabídnout Acrobat 9?

Dělají vám formuláře těžkou hlavu, stále je musíte vyplňovat na psacím stroji? Použijte Acrobat!

Pomocí Adobe Acrobat můžete jednoduše vytvářet elektronické formuláře PDF z aplikací Microsoft Word, Excel nebo naskenovaných dokumentů. Pole formulářů jsou automaticky rozpoznávána a převáděna na pole s možností vyplňování, případně lze v Acrobatu formulář vyplnit stejně jako na psacím stroji. Příjemce může vyplňovat formuláře online nebo offline, a to i v zdarma dostupném Adobe Readeru. Tvorba, distribuce a sběr formulářů nikdy nebyla tak jednoduchá.

Více o možnostech tvorby formulářů na stránkách Adobe

Lepší ochrana vašich dokumentů díky Adobe Acrobat 9

Přístup k citlivým informacím v dokumentech PDF můžete nyní jednoduše řídit pomocí pravidel pro uživatele. K omezení tisku, kopírování, pozměňování nebo prohlížení použijte různá oprávnění z nabídky Adobe Acrobat 9. Hesla a pravidla uložte jako zásady zabezpečení, které můžete jednoduše aplikovat na nové soubory PDF, a tím zajistit, že vaše dokumenty se nedostanou do nepovolaných rukou.

Více o zabezpečení dokumentů na stránkách Adobe

Adobe Acrobat 9 Standard

Spolehlivé vytváření a distribuce dokumentů a formulářů PDF

Ideální pro kancelářské pracovníky všech úrovní pokročilosti. Nabízí funkce pro spolehlivé sdílení dokumentů, rychlé vytváření formulářů a snadnou výměnu názorů.

Více informací

Adobe Acrobat 9 Pro

Chraňte dokumenty a urychlete výměnu informací s PDF

Ideální pro obchodní a kreativní profesionály. Nabízí funkce pro poskytování profesionálních dokumentů, správu recenzí dokumentů a vytváření a správu formulářů.

Více informací

Adobe Acrobat 9 Pro Extended

Dosáhněte nejbohatších a nejpřitažlivějších sdělení pomocí PDF kdykoliv a kdekoliv

Ideální pro profesionály v oblasti obchodu a techniky. Nabízí funkce pro vytváření interaktivních prezentací, střetávání lidí a nápadů a účinné sdělování informací.

Více informací

Seznam prodejců

Libovolnou verzi Adobe Acrobat 9 si můžete zakoupit u našich distributorů a partnerů.

Přehled prodejců

Možnosti licencování

Při nákupu více kusů můžete využít výhodné možnosti TLP a CLP licencování.

Více o licencích

Stažení zkušebních verzí

Chcete-li si Adobe Acrobat vyzkoušet, využijte možnosti stažení 30ti denní trial verze.

Trial verze

Jak koupit Adobe Acrobat 9?

Domácí použití a firmy s jednou licencí

Při koupi jednotlivé licence doporučujeme obrátit se na nejbližšího autorizovaného resellera.

Přehled autorizovaných resellerů

Firmy s více licencemi

Při nákupu více licencí se obraťte na autorizovaného resellera. Doporučujeme také seznámit se s podmínkami TLP a CLP licencování, které může při nákupu více licencí přinést výrazné úpory.

Přehled autorizovaných resellerů

Zájemci o serverové řešení na bázi LiveCycle

Zajímáte-li se o řešení zpracování dokumentů a kontroly nad nimi pomocí serverové platformy LiveCycle, zkontaktujte prosím jednoho z Adobe Solution partnerů.

Přehled Adobe Solution partnerů

Školy

Zkontaktujte prosím jednoho z autorizovaných CLP resellerů pro oblast školství, prostřednictvím kterých Vám mohou být nabídnuty výhodné podmínky prostřednictvím speciálních EDU licencí.

Přehled autorizovaných CLP resellerů pro oblast školství